prof. dr hab. n. med. Maciej Śmietański oraz dr n. med. Mateusz Zamkowski
Zaawansowane warsztaty kadawerowe. Praktyczne aspekty chirurgii przepuklin przedniej ściany brzucha pod kierownictwem naukowym prof. dr hab. n. med. Macieja Śmietańskiego oraz dr n. med. Mateusza Zamkowskiego.
Warsztaty skierowane są do lekarzy chirurgów.
Przy 1 stanowisku (kadawerze) pracuje 3 Uczestników.
Główne cele edukacyjne:
- Zrozumienie anatomii chirurgicznej przedniej ściany brzusznej
- Poznanie zaawansowanych technik rekonstrukcji ściany brzusznej: “anterior component separation” (Ramirez) i “posterior component separation” (TAR)
- Praktyczne zastosowanie medycyny opartej na faktach naukowych (EBM)
- Poznanie minimalnie inwazyjnych technik chirurgicznych w rekonstrukcji ściany brzusznej (AWR)
- Przedstawienie aktualizacji wytycznych i jak je stosować w praktyce
- Bezpieczne i skuteczne stosowanie siatki chirurgicznej w praktyce
- Zgłębienie anatomii rozworu mięśniowo-grzebieniowego i zastosowanie techniki TAPP w praktyce
Elementy, które mają przyswoić i samodzielnie wykonać uczestnicy:
- Endoskopowy ACS
- Endoskopowe wytworzenie przestrzeni zamięśniowej (e-MILOS)
- Laparoskopowy IPOM
- Plastyka kanału pachwinowego techniką TAPP
Na końcu szkolenia Instruktorzy zrobią pokaz na otwarto jak wykonać prawidłowo technikę ACS i TAR (łącznie z preparowaniem na wysokości żeber i w miednicy mniejszej) oraz jak optymalnie wykonać zamknięcie jamy brzusznej (technika short-stitch / small bites).
Kierownictwo naukowe:
prof. Maciej Śmietański
dr n. med. Mateusz Zamkowski
prof. dr hab. n. med. Maciej Śmietański
Autor lub współautor ponad 70 prac w czasopismach naukowych i redaktor Polskiego Standardu Leczenia Przepuklin Pachwiny. Członek zarządów Sekcji Wideochirurgii i Sekcji Herniologii Towarzystwa Chirurgów Polskich (do roku 2023 Przewodniczący Sekcji) i Sekretarz ds. nauki Europejskiego Towarzystwa Przepuklinowego (EHS). Obecnie członek Zarządu EHS w randze Honorowego Ambasadora Europy Środkowo-Wschodniej. Koordynator prac Zespołu Leczenia Przepuklin Kliniki Chirurgii Ogólnej Endokrynologicznej i Transplantacyjnej Akademii Medycznej w Gdańsku w latach 2000-2009. W latach 2001-2002 doradca Pomorskiej Kasy Chorych (w dziedzinie kontraktowania leczenia przepuklin). Koordynator prac zespołu przepuklinowego w Szpitalu w Wejherowie w latach 2012-2015. Ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Leczenia Przepuklin w szpitalu w Pucku do roku 2018. Obecnie wykonuje zabiegi wyłącznie w szpitalu Swissmed Grupa LUX MED w Gdańsku. Wykłada na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.
dr n. med. Mateusz Zamkowski
Absolwent Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (wówczas Akademia Medyczna w Gdańsku) w 2011 roku. W 2017 uzyskał tytuł doktora nauk medycznych na wydziale lekarskim GUMED. Tematem rozprawy było porównanie wyników operacji przepuklin pachwinowych z użyciem siatki samomocującej z klasycznym zabiegiem techniką Lichtensteina. Całość wyników została oparta na materiale własnym. Jako pierwszy chirurg w Polsce zdał europejski egzamin FEBS AWS z zakresu rekonstrukcji przedniej ściany brzucha. Od 2023 Przewodniczący Polskiej Sekcji Przepuklin Towarzystwa Chirurgów Polskich oraz członek Zarządu Głównego Towarzystwa Chirurgów Polskich. Członek komisji ds. publikacji Europejskiego Towarzystwa Naukowego. Autor licznych publikacji o zasięgu światowym dotyczących przepuklin i chirurgii przedniej ściany brzucha (zarówno prac klinicznych, jak i eksperymentalnych). Kierownik naukowy największego Polskiego badania wieloośrodkowego sprawdzającego konieczność mocowania implantów w dużych przepuklinach pachwinowych typu M3 (MEFI TRIAL). Prowadzący i współprowadzący licznych warsztatów naukowych i edukacyjnych.
Termin: 9 grudnia 2024 r. (poniedziałek)
Miejsce: Centrum Edukacji Medycznej, ul. Bysławska 84, 04-993 Warszawa, budynek Mera Park Wawer – wejście B, obok drogerii Rossmann — zapraszamy na 3 piętro
Koszt udziału: 5800 zł (zw)
Koszt uczestnictwa obejmuje: udział w szkoleniu, przerwy kawowe
oraz zaświadczenie udziału w kursie z punktami edukacyjnymi.
Parking: przed wejściem do CEM znajduje się bezpłatny dla Uczestników kursów CEM – wjazd od ulicy Bysławskiej / Poematu przez szlaban – konieczna jest walidacja biletu pobranego przy szlabanie, po uzyskaniu pieczątki w recepcji CEM
Warunki udziału:
Kliknij przycisk “Zapisz się” i wypełnij formularz zgłoszenia.
Opłać kurs po otrzymaniu mailowego potwierdzenia udziału od organizatora.
Potwierdzenie zgłoszenia:
O przyjęciu zgłoszenia decyduje kolejność. Ilość miejsc ograniczona.
Przyjęte zgłoszenie zostanie potwierdzone e-mailem zawierającym szczegółowe informacje organizacyjne oraz zasady płatności i numer rachunku bankowego Organizatora. Potwierdzenie prześlemy na około 10 dni roboczych przed terminem spotkania.
W przypadku posiadania vouchera rabatowego prosimy kod vouchera oraz jego wartość wpisać w formularzu zapisu w polu Wiadomość do Organizatora. Rabaty nie łączą się.
Warunki rezygnacji:
Rezygnacja z udziału po 18 listopada 2024 r. lub nieobecność na spotkaniu powoduje powstanie zobowiązania pokrycia pełnego kosztu udziału na podstawie faktury wystawionej przez Centrum Edukacji Medycznej Sp. z o.o.
Rezygnację z udziału należy przesłać w formie mailowej na adres kontakt@cem-med.pl
Anulowanie zgłoszenia potwierdzone zostaje pisemnie przez Organizatora.
Rezygnacja zgłoszona do dnia 18 listopada 2024 r. (włącznie) nie powoduje obciążeń finansowych. Niedokonanie wpłaty nie jest jednoznaczne z rezygnacją z udziału. W przypadku braku możliwości wzięcia udziału w spotkaniu prosimy wyznaczyć zastępstwo zgłoszonej osoby.
Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania spotkania do zmian w programie oraz do zmiany miejsca organizacji spotkania.
Biuro Organizacyjne: Centrum Edukacji Medycznej, ul. Bysławska 84, 04-993 Warszawa