prof. dr hab. n. med. Maciej Śmietański, dr n. med. Mateusz Zamkowski, prof. Frederik Berrevoet
Brak wolnych miejsc na kurs — zapraszamy na drugi termin: 9 grudnia - zapisy tutaj
Serdecznie zapraszamy na zaawansowane warsztaty z zakresu chirurgii na kadawerach, towarzyszące Kongresowi Baltic Hernia Days: Praktyczne aspekty chirurgii przepukliny ściany brzucha.
Kierownik naukowy:
Prof. Lars Nannestad Jorgensen (Dania)
Komitet naukowy:
Prof. Frederik Berrevoet (Belgia)
Prof. Yuri Novitsky (USA)
Dr Hakan Gok (Turcja)
Prof. Maciej Śmietański (Polska)
Prof. Kryspin Mitura (Polska)
Dr Mateusz Zamkowski (Polska)
Instruktorzy:
Dr Przemysław Rymkiewicz (Polska)
Dr Marcin Włodarczyk (Polska)
Dr Marta Wójcik (Polska)
Dr Orest Lerchuk (Ukraina)
Warsztaty skierowane są do lekarzy chirurgów. Na każdej stacji (preparacie) pracują 3 uczestnicy. Liczba uczestników: 18
Główne cele edukacyjne:
Zrozumienie chirurgicznej anatomii przedniej ściany brzucha
Nauka zaawansowanych technik rekonstrukcji ściany brzucha: „Anterior Component Separation” (Ramirez) oraz „Transversus Abdominis Release” (TAR)
Nauka technik minimalnie inwazyjnych w rekonstrukcji ściany brzucha (AWR)
Bezpieczne i skuteczne użycie siatki chirurgicznej w praktyce
Zgłębianie anatomii rozworu mięśniowo-grzebieniowego i stosowanie techniki TAPP w praktyce
Elementy omawiane podczas kursu:
Endoskopowy ACS z dostępem piersiowym
Endoskopowe tworzenie przestrzeni zamięśniowej (eTEP)
Laparotomia pośrodkowa, w tym obustronne TAR
Preparowanie w przestrzeni zamięśniowej, w tym za wyrostkiem mieczykowatym i za kością łonową
Umieszczenie siatki w przestrzeni zamięśniowej
Laparoskopowy IPOM
Plastyka kanału pachwinowego przy użyciu techniki TAPP
Zamknięcie linii pośrodkowej za pomocą techniki „small bites”
Na zakończenie sesji, jeden z kadawerów zostanie wykorzystany do pełnego otwarcia jamy brzusznej, pokazując poszczególne warstwy, tworzenie przestrzeni zamięśniowej, demonstrując procedury TAR (Transversus Abdominis Release) i ACS (Anterior Component Separation), a na koniec – właściwe zamknięcie przy użyciu techniki „small bites”. Procedury te zostaną przeprowadzone przez instruktorów.
Kierownik naukowy
Prof. Lars Nannestad Jorgensen – Absolwent Uniwersytetu w Kopenhadze (1983), specjalista chirurgii ogólnej (1999), profesor nadzwyczajny (2005), profesor zwyczajny (2008). Wniósł znaczący wkład w rozwój minimalnie inwazyjnej chirurgii brzusznej oraz skomplikowanych napraw przepuklin. Założył regionalne centrum przepuklin w Szpitalu Bispebjerg w Kopenhadze. Opublikował ponad 320 recenzowanych artykułów naukowych w międzynarodowych czasopismach oraz 20 rozdziałów książek. Recenzował dla 40 międzynarodowych czasopism. Wygłaszał wykłady i był przewodniczącym sesji na licznych konferencjach międzynarodowych. Nadzorował 17 rozpraw doktorskich i ponad 35 projektów magisterskich. Obszary badawcze obejmują rekonstrukcję ściany brzucha, gojenie się ran chirurgicznych, zapobieganie powikłaniom oraz raka jelita grubego. Był przewodniczącym/wiceprzewodniczącym Duńskiej Bazy Danych Przepuklin Brzusznych (2007-2021). Współprzewodniczył spotkaniu EHS-AHS w Kopenhadze w 2021 roku. Organizował wiele warsztatów chirurgicznych w Kopenhadze i brał udział jako trener w wielu międzynarodowych szkoleniach na preparatach zwłokowych.
Komitet Naukowy
Prof. Frederik Berrevoet – Absolwent medycyny Uniwersytetu w Gandawie (1997), specjalizował się w chirurgii w Szpitalu Uniwersyteckim w Gandawie, Szpitalu Uniwersyteckim Saarland w Homburgu, Niemcy, oraz Szpitalu Alberta Schweitzera w Holandii. Od 2004 r. pracuje w Departamencie Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Wątroby oraz Przeszczepów Wątroby w Szpitalu Uniwersyteckim w Gandawie, gdzie od 2020 r. pełni funkcję szefa departamentu.
Profesor Berrevoet opublikował ponad 200 artykułów naukowych i jest autorem kilku rozdziałów książek na temat chirurgii trzustki, rekonstrukcji ściany brzucha oraz leczenia otwartego brzucha. Wygłosił ponad 500 prezentacji na konferencjach krajowych i międzynarodowych. Obecnie pełni funkcję sekretarza naukowego Europejskiego Towarzystwa Przepuklin, był prezesem Belgijskiego Sekcji Chirurgii Ściany Brzucha oraz Belgijskiej Sekcji Chirurgii Wątroby, Trzustki i Przewodów Żółciowych. Jest także recenzentem dla wielu czasopism naukowych oraz redaktorem naczelnym czasopism takich jak Hernia, Acta Chirurgica Belgica, Frontiers of Surgery for Visceral Surgery oraz Journal of Abdominal Wall Surgery (JAWS).
Prof. Yuri Novitsky – Międzynarodowo uznany za swoją wiedzę w zakresie zaawansowanej chirurgii laparoskopowej i robotycznej oraz skomplikowanych napraw przepuklin pachwinowych i brzusznych. Zasłynął z technik minimalnie inwazyjnych naprawy przepuklin brzusznych oraz otwartych rekonstrukcji ściany brzucha. Technika transversus abdominis muscle release (TAR), którą po raz pierwszy opisał w 2006 roku, została szeroko przyjęta na całym świecie. Dr Novitsky zdobył ponad 2 miliony dolarów w grantach na badania mające na celu poprawę wyników operacji przepuklin oraz choroby refluksowej przełyku.
Dr Hakan Gok – Ukończył Szkołę Medyczną w Stambule na Uniwersytecie w Stambule w 1989 roku. Specjalizację z chirurgii ogólnej odbył w Szpitalu Vakif Gureba w Stambule w latach 1990-1994. Od 1996 roku specjalizuje się w chirurgii ściany brzucha. Założyciel i kierownik Hernia Istanbul®️, kompleksowego centrum leczenia przepuklin w Stambule.
Prof. Maciej Śmietański – Autor lub współautor ponad 70 artykułów naukowych oraz redaktor Polskiego Standardu Leczenia Przepuklin Pachwinowych. Członek zarządu Sekcji Videochirurgii oraz Sekcji Przepuklin Polskiego Towarzystwa Chirurgów, Sekretarz Naukowy Europejskiego Towarzystwa Przepuklin (EHS).
Prof. Kryspin Mitura – Specjalista chirurgii ogólnej, chirurgii onkologicznej i chirurgii ściany brzucha. Autor ponad 250 doniesień i prac naukowych publikowanych w polskich i międzynarodowych czasopismach. Jest także recenzentem krajowych i międzynarodowych czasopism naukowych oraz członkiem komitetów naukowych i organizacyjnych licznych konferencji i sympozjów naukowych w Polsce.
Dr Mateusz Zamkowski – Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku (2011). W 2017 roku uzyskał tytuł doktora nauk medycznych na Wydziale Lekarskim GUMED. Pierwszy chirurg w Polsce, który zdał europejski egzamin FEBS AWS z rekonstrukcji przedniej ściany brzucha. Przewodniczący Sekcji Przepuklin TChP. Członek Zarządu Głównego Towarzystwa Chirurgów Polskich
Dr Marcin Włodarczyk – Autor licznych prac oryginalnych, przeglądowych, raportów przypadków oraz współautor książek i rozdziałów książek. Obecnie pracuje jako profesor uniwersytecki w Katedrze Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Lek. Marta Wójcik – Absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Obecnie pracuje w Szpitalu Miejskim im. F. Raszeji w Poznaniu na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej.
Lek. Przemysław Rymkiewicz – Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku. Od 2022 roku koordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej w Zespole Szpitali Miejskich w Olsztynie. Prowadzi działalność naukową i dydaktyczną na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Dr Orest Lerczuk – Kierownik I Kliniki Chirurgii Ogólnej na Uniwersytecie Medycznym w Lwowie. Współzałożyciel Ukraińskiego Towarzystwa Przepuklinowego. Uczestnik i wykładowca wielu kongresów o zasięgu międzynarodowym i lokalnym.
Termin: 6 listopada 2024 r. (środa)
Miejsce: Centrum Edukacji Medycznej, ul. Bysławska 84, 04-993 Warszawa, budynek Mera Park Wawer – wejście B, obok drogerii Rossmann — zapraszamy na 3 piętro
Koszt udziału: 4800 zł (zw)
Koszt uczestnictwa obejmuje: udział w szkoleniu, przerwy kawowe
oraz zaświadczenie udziału w kursie z punktami edukacyjnymi.
Parking: przed wejściem do CEM znajduje się bezpłatny dla Uczestników kursów CEM – wjazd od ulicy Bysławskiej / Poematu przez szlaban – konieczna jest walidacja biletu pobranego przy szlabanie, po uzyskaniu pieczątki w recepcji CEM
Warunki udziału:
Kliknij przycisk “Zapisz się” i wypełnij formularz zgłoszenia.
Opłać kurs po otrzymaniu mailowego potwierdzenia udziału od organizatora.
Potwierdzenie zgłoszenia:
O przyjęciu zgłoszenia decyduje kolejność. Ilość miejsc ograniczona.
Przyjęte zgłoszenie zostanie potwierdzone e-mailem zawierającym szczegółowe informacje organizacyjne oraz zasady płatności i numer rachunku bankowego Organizatora. Potwierdzenie prześlemy na około 10 dni roboczych przed terminem spotkania.
W przypadku posiadania vouchera rabatowego prosimy kod vouchera oraz jego wartość wpisać w formularzu zapisu w polu Wiadomość do Organizatora. Rabaty nie łączą się.
Warunki rezygnacji:
Rezygnacja z udziału po 7 października 2024 r. lub nieobecność na spotkaniu powoduje powstanie zobowiązania pokrycia pełnego kosztu udziału na podstawie faktury wystawionej przez Centrum Edukacji Medycznej Sp. z o.o.
Rezygnację z udziału należy przesłać w formie mailowej na adres kontakt@cem-med.pl
Anulowanie zgłoszenia potwierdzone zostaje pisemnie przez Organizatora.
Rezygnacja zgłoszona do dnia 7 października 2024 r. (włącznie) nie powoduje obciążeń finansowych. Niedokonanie wpłaty nie jest jednoznaczne z rezygnacją z udziału. W przypadku braku możliwości wzięcia udziału w spotkaniu prosimy wyznaczyć zastępstwo zgłoszonej osoby.
Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania spotkania do zmian w programie oraz do zmiany miejsca organizacji spotkania.
Biuro Organizacyjne: Centrum Edukacji Medycznej, ul. Bysławska 84, 04-993 Warszawa